Hostia
Monika Janigová
Žurnalistka PhDr. Monika Janigová sa narodila v roku 1979 v Žiline. Vyštudovala Filozofickú fakultu Prešovskej univerzity. Pracovala v denníku SME v Bratislave, neskôr ako šéfredaktorka MY Žilinských novín a MY Kysuckých novín. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľka mediálnej agentúry M CREO v Žiline.
Beáta Jarošová
(*1970) autorka pripravovanej knihy Srdečný pozdrav z dovolenky, ktorá vyjde na budúci rok vo vydavateľstve Artis Omnis. Pod pseudonymom Paulína Krížová uverejňovala rovnomenný seriál poviedok pre ženy v regionálnom týždenníku Žilinský večerník, kde sa aj vďaka ilustráciám akademického maliara Stana Lajdu tešil veľkej čitateľskej priazni.
Ako redaktorka týchto novín sa B. Jarošová od roku 1994 venovala spravodajstvu a publicistike. Osobitne vo verejnosti zarezonoval seriál o domácom násilí Vankúše to dosvedčia; príbeh ruského emigranta grófa E. J. Šidlovského s názvom Keď umrieť, tak v bielej košeli či „zázračne“ vyliečenej alkoholičky - Boh prišiel, keď umývala riad.
Ivan Klíma
(1931, Praha). Český prozaik, dramatik a publicista, bývalý disident, spoluzakladateľ Obce spisovateľov (1989) a predseda českého PEN-klubu (1990-93). Počas druhej svetovej vojny strávil ako školák v terezínskom koncentračnom tábore. Vyštudoval FF UK, odbor čeština a literárna veda. Pracoval ako redaktor Literárnych novín a Listov. Roky 1969 a 1970 strávil pracovne v USA, po návrate mu bola znemožnená ďalšia publikačná činnosť. Dvadsať rokov sa živil prevažne ako slobodný spisovateľ, pracoval tiež v robotníckych profesiách. Ako „protisocialistický autor" vydával svoje knihy buď v samizdatových edíciách alebo v zahraničí. Zahraničné ocenenia získal za knihy Moje první lásky a Moje zlatá řemesla. Jeho literárna tvorba (viac ako 40 diel) zahŕňa romány, poviedky a novely (Moje šílené století, Ostrov mŕtvych králů, Má veselá jitra,...) drámy (Zámek, Porota,...), reportáže, eseje, fejtóny i knižky pre deti (Kokrhající hodiny,...). Diela Ivana Klímu boli preložené do 31 jazykov. Ivan Klíma patrí k najprekladanejším a vo svete najznámejším českým autorom.
Ivan Klíma na ŽLF: v utorok 5.10.2010 o 16.00 hod v Nadácii POLIS v programe "Odkrývanie slov a obrazov s Ivanom Klímom a Martinom Šimečkom"
Viliam Klimáček
Narodil sa 14. septembra 1958 v Trenčíne. Po vyštudovaní Lekárskej fakulty UK pracoval ako chirurg a anesteziológ na Klinike kardiovaskulárnej chirurgie. Po deviatich rokoch zanechal lekársku prax a venuje sa len divadlu. Žije v Bratislave. Vydal romány Panic v podzemí (1997), Váňa Krutov (1999) a Naďa má čas (2002), poviedky Ďalekohladenie (1991), rozprávky Noha k nohe (1996), zbierky poézie Až po uši (1988), Zdravotní knížka pro vojáky základní služby (1991), Karamelky (1992) a divadelné texty Mária Sabína (1998). Kniha Remix GUnaGU (2000) získala Výročnú cenu Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska, V. Klimáček je jej zostavovateľom a spoluautorom niektorych uverejnených hier. Jeho posledným románom je Námestie kozmonautov, s ktorým zvíťazil v literárnej súťaži Román 2006 Slovak Telekom.
Dušan Kováč
Historik PhDr. Dušan Kováč, DrSc. sa narodil v Humennom v roku 1942. Absolvoval Filozofickú fakultu UK v Bratislave, študijné pobyty v Rakúsku, Veľkej Británii a Spojených štátoch amerických. V rokoch 1992 - 1998 vykonával funkciu riaditeľa Historického ústavu SAV, od roku 1998 - 2001 pôsobí v predsedníctve SAV. V rokoch 1993 - 1998 bol poradcom prezidenta Slovenskej republiky. Je predsedom Slovenského národného komitétu historikov, predsedom slovenskej časti slovensko-nemeckej a slovensko-rakúskej komisie historikov, členom Collegia Carolina v Mníchove, korešpondujúcim členom Kráľovskej historickej spoločnosti v Londýne. Ako historik sa venuje výskumu slovenských a stredoeurópskych dejín 19. a 20. storočia. Za významné zásluhy v oblasti histórie, politológie a filozofie bol ocenený Pribinovým krížom II. triedy, je tiež laureátom rakúskej štátnej ceny Antona Gindelyho za práce o dejinách strednej Európy i laureátom Herderovej ceny. Dušan Kováč je autor 8 kníh o histórii (napr. Dejiny Slovenska), viacerých televíznych, divadelných hier a kníh pre deti a mládež. Publikoval v domácich a zahraničných časopisoch vyše 100 článkov a esejí z oblasti histórie, politológie a filozofie. Pôsobí aj ako hlavný redaktor Historického časopisu a zároveň je členom redakčných rád viacerých domácich a zahraničných časopisov.
Uršuľa Kovalyk
Uršuľa Kovalyk (1969) žije v Bratislave, vyštudovala sociálnu prácu, založila Divadlo bez domova -jedine divadlo na Slovensku, v ktorom hrajú bezdomovci, momentálne pracuje v Divadelnom ústave v Bratislave a píše divadelné hry.
Katarína Kucbelová
Absolvovala filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave, pracovala ako reklamná textárka a PR manažérka. Od roku 2006 spoluorganizuje literárnu cenu Anasoft litera. Je doktorandkou na FF MU v Brne, odbor literárna komparatistika. Vyšli jej tri básnické zbierky: Duály (Drewo a srd 2003), Šport (Ars poetica 2006) a Malé veľké mesto (2009).
Juraj Kušnierik
Juraj Kušnierik je zástupca šéfredaktora časopisu .týždeň, kde píše o literatúre, hudbe a divadle.Od januára 2004 do januára 2007 spolu so Štefanom Hríbom a Máriom Homolkom tvoria tím diskusnej relácie Pod Lampou v Slovenskej televízii, ktorá v nezmenenej forme s nezmeneným tímom beží pod názvom Lampa každý štvrtok v televízii Joj. Niekoľko rokov táto relácia pod názvom Bez lampy FM bola vysielaná na Rádiu FM. Juraj stál pred dvadsiatimi rokmi pri zrode Artfora, kde neskôr i pracoval ako kníhkupec a rozbiehač viacerých nových artforových projektov. Často je pozývaný ako moderátor, ale i debatér, verejných diskusií, či ako uvádzač a moderátor koncetov, napríklad pravidelne uvádza jedno z pódii na festivale Pohoda. Jeho texty o literatúre či reportáže z koncertov a výstav sú často literárnym zážitkom.
Koloman Matušík
Elektrotechnik Koloman Matušík sa narodil v roku 1930 v Žiline. Pracoval v rôznych inštitúciách (Okresná knižnica v Žiline - referent, Dom odborov - vedúci kultúry, programu a vzdelávania, Doprastav - skladník, Zberné suroviny - investičný pracovník). Od decembra 1989 člen, neskôr tajomník a vedúci sekretariátu Okresného koordinačného centra Verejnosť proti násiliu v Žiline.
Dušan Mitana
Dušan Mitana (1946, Moravské Lieskové) je slovenský spisovateľ, scenárista a dramatik.
Svoje prvé literárne diela uverejňoval v časopise Mladá tvorba a neskôr i v časopisoch Slovenské pohľady a Romboid. Knižný debut, zbierka poviedok Psie dni, mu vyšiel až v roku 1970. Už na začiatku tvorby sa prejavil ako nadaný rozprávač. Vo svojich dielach zobrazuje grotesknosť životných situácií, ľudskú existenciu ako absurditu a život ako sled náhod a tajomnosti, plynulo prelína racionálne s fantazijným, normálne s patologickým či všedné s bizarným, čím vytvára i zo všedných príbehov pútavé čítanie s často neočakávanými zvratmi a závermi.